Alžirski trkač Abed El-Hachemi pobijedio je na 7. maratonu maslina u Sfaxu

El-Hachemi je ponovo završio prvi s rezultatom 2:44 na Maratonu maslina 2019.

Napisala Julie Al-Zoubi
5. studenog 2019. 09:59 UTC
130

Dok se službena sezona branja maslina otvarala u tuniskom gradu Sfaxu na jugu zemlje, trkači iz cijelog Tunisa i susjednog Alžira uzeli su svoje ocjene za sedmi maraton maslina u zemlji u nedjelju.

Alžirski sportaš Abed El-Hachemi koji je cilj prešao za dva sata i 44 minute osigurao je drugu uzastopnu pobjedu i primio 1,000 tuniskih dinara (354 dolara) kao novčanu nagradu. Tečaj je završio oko šest minuta sporije nego 2018. godine.

Publika je prilično pričekala prije nego što je Franco / Tunis Philippe Houssin ušao na drugo mjesto nakon tri sata i 39 minuta, a na trećem mjestu slijedio je Sfaxian trkač Salim Bejaoui.

U ženskom maratonu Tuniska Mahbouba Belgacem prva je prošla cilj nakon što je trčala četiri sata i 17 minuta. Srebrne i brončane medalje također su pripale Tunižankama; Syrine Mejri je bila druga, a Rania Houas treća.

Alžir se također istaknuo u muškom polumaratonu gdje je Housseyn Halloufi pobijedio i ubacio 600 tuniskih dinara (212 dolara), dok je drugi Alžirac Hassen Halloufi bio drugi, a Tunis Khalil Soltani treći trkač doma.

Tunižanke su dominirale polumaratonom kada je Chefia Hendaoui osvojila zlato, Leila Annabi osigurala je srebro, a Alžirka Lynda Hamiane treća je.

Zvijezda trčanja na 10 km bio je 85-godišnji Mohamed Kazdaghli, koji je utrku završio za nešto više od sat vremena pobijedivši mnoge svoje mlađe natjecatelje, premda ga je na mjesto izbacio Alžirac Ali Rekhrou koji je pobijedio u utrci. Tuniski trkač Abdelrahim Zhoui uzeo je srebro, a Fares Debaya, također iz Tunisa, osvojio je broncu.

Zlatne, srebrne i brončane medalje u trčanju na 10 km za žene pripale su trkačicama iz Tunisa Chahiri Barghouthi, Rawya Triki i Maryem Benkrayem.

Natjecatelji su na sudjelovanje u maratonu maslina motivirani različitim ciljevima. Wajdi Crif Damak, anesteziolog iz klinike u Sfaxu, istrčao je polumaraton s natpisom â € <"Jedan Tunis - jedan cilj. " Rekao je Olive Oil Times njegov san bio je ujedinjeni Tunis s ljudima iz cijele zemlje koji su se okupljali za svjetliju budućnost.

Aymen Ghorbel koji je trčao utrku na 10 km rekao nam je da se natjecao kao priprema za predstojeći Tuniski maraton, a Karim Boughzala rekao nam je da je to treći put da je s prijateljima sudjelovao u trčanju na 10 km â € <"iz zabave. "

Naamen Bouhamed pokrenuo je prvi Maraton maslina 2012. godine i težio je razvoju sportskog turizma u Tunisu sportskim događajem svjetske klase kojem su prisustvovali elitni sportaši i međunarodni trkači.

Unatoč novom, bržem putu, Maraton 2019. nastojao je privući elitne natjecatelje i međunarodne trkače s manje sudionika u obje kategorije nego u utrci 2016. koja je dočekala sudionike iz Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Mađarske, Etiopije i Maroka.

Stalno nasmijani i uvijek entuzijastični Bouhamed govorio je o izazovima s kojima se suočavao, a to su poteškoće s osiguravanjem viza, birokracija i nedostatak podrške vlasti.

Bouhamed je ostao optimističan u pogledu ostvarenja svoje vizije privlačenja većeg broja turista u povijesno bogati grad Sfax (koji je podnio zahtjev za status UNESCO-ve baštine), zajedno s drugim područjima na jugu Tunisa koja ostaju uglavnom neistražena od strane turista koji se uglavnom spajaju u obalnim odmaralištima od Soussea i Hammameta.

Stotine mladih iz Sfaxa i okolnih područja, uključujući otok Kerkennah, okupili su se u gradskoj drevnoj Medini na 3 km â € <"Zabavna trka ”održana popodne prije maratona. Fešta se nastavila u večernjim satima s prikazom sfaxian kulture i tradicionalne glazbe uživo.

Prigodno nazvan Maraton maslina odvija se u najvećoj maslinarskoj regiji Tunisa koja proizvodi oko 80 posto maslinovog ulja u zemlji.

Naš izvjestitelj primijetio je da su stabla maslina bila natovarena debelim plodovima što se činilo da podupire raniju prognozu Ministarstva poljoprivrede Tunisa da bi proizvodnja maslinovog ulja u sjevernoafričkoj zemlji ove sezone mogla doseći 350,000 - tona, što je Tunis ponovno postalo drugom po veličini na svijetu proizvođač.

U listopadu je u predsjedničkoj utrci u Tunisu pobijedio Kais Saied, 61-godišnji profesor prava. Saied je osigurao oko 72 posto glasova na izborima, dok je njegov glavni protukandidat Nabil Karoui, zatvoreni medijski mogul koji se suočio s optužbama za korupciju i pranje novca, zaostao uz podršku samo 27 posto biračkog tijela.